2020-07-21

Żel do USG - kiedy ma zastosowanie?

Żel do USG - stosowany jedynie w przypadku ciąży?

USG lub profesjonalna nazwa czyli ultrasonograf najczęściej kojarzą się nam z ciążą. Ewentualnie innymi aspektami związanymi z diagnozą brzucha. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego urządzenia. Sprawdź do czego się jeszcze przydaje.


Jak przebiega badanie?

Po odsłonięciu badanej części ciała lekarz nakłada żel do USG https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/pracownie-rtg-ekg-usg/zele/, a następnie przykłada gałkę urządzenia. Badanie najczęściej trwa zaledwie kilka minut. Jego plusem jest nieinwazyjność. Jeśli badanie trwa nieco dłużej niezbędne może być nałożenie po raz kolejny żelu do USG w celu lepszego uwidocznienia organu.


Żel do USG jak sama nazwa wskazuje stosowany jest wyłącznie do badania ultrasonografem. Warto jednak zaznaczyć, że w ten sposób można sprawdzić nie tylko rozwój dziecka, ale również stan wątroby, trzustki, żołądka, nerek, jelit, jajników, jąder, tarczycy, przytarczycy, serca, a także mięśni, stawów czy ścięgien. Lista jest długa i zawiera niemalże każdą część ciała.


Charakterystyka żelu do USG

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest on bezzapachowy oraz o neutralnym odczycie pH. Oznacza to, że prawdopodobieństwo alergii skórnej spowodowanej tym specyfikiem jest niemalże niemożliwe. Obecnie większość żeli jest hypoalergiczna.


Żel stosowany podczas badania USG przydaje się również przy innych badaniach ultrasonografem. Takie badanie może zostać wykonane na niemalże każdej części ciała. Jest to często pierwszy etap diagnozy. Sam żel nie jest szkodliwy, a także nie powoduje reakcji alergicznych.

Zobacz także